Warsztaty skierowane są do osób związanych z edukacją i kulturą - nauczycieli i nauczycielek, pedagogów i pedagożek teatralnych, edukatorów i edukatorek, animatorów i animatorek, instruktorów i instruktorek, a także pracowników i pracowniczek szkół, domów kultury, bibliotek, muzeów, galerii, NGO oraz instytucji artystyczno-edukacyjnych. Udział mogą wziąć również absolwenci i absolwentki kierunków humanistycznych i artystycznych, twórcy i twórczynie oraz działacze i działaczki niezależne. Celem cyklu warsztatów jest wsparcie uczestników i uczestniczek w pracy zawodowej, edukacyjnej i twórczej, poprzez dostarczanie praktycznych narzędzi, rozwijanie umiejętności pracy z grupami oraz przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu. Projekt promuje kreatywne podejście do pracy i wspiera rozwój osobisty oraz zawodowy.
Cykl składa się z 9 warsztatów rozwijających kompetencje kulturowe, społeczne i zawodowe, prowadzonych przez ekspertów i ekspertki z różnych dziedzin. Spotkania łączą teorię z praktyką.
PORUSZ – WSPÓŁDZIAŁAJ – KREUJ
WARSZTAT RUCHOWO-TEATRALNY
data: 30-31 sierpnia 2025 (sobota-niedziela)
godzina: 11:00-14:00
czas trwania: 6 godzin (2 x 3 godziny)
miejsce: sala teatralna, budynek C, parter, Fabryki Sztuki w Łodzi, ul. Tymienieckiego 3
prowadzenie: Tomasz Rodowicz i członkowie zespołu Teatru CHOREA
koszt: 180 zł
rezerwacja miejsc/informacje: od poniedziałku do piątku, godz. 10:00-18:00, chorea.warsztaty@gmail.com, +48 667 326 711 (koordynator projektu: Janusz Adam Biedrzycki)
Część teoretyczna warsztatu przybliży Ci kluczowe działania edukacyjne i społeczne, charakterystyczne dla Teatru CHOREA. Omówimy także narzędzia wykorzystywane przez zespół CHOREI w pracy artystycznej i dydaktycznej. Punktem wyjścia do prezentacji będzie podręcznik "Trening fizyczny aktora. Od działań indywidualnych do zespołu", który wprowadzi Cię w część praktyczną.
Część praktyczna skoncentruje się na działaniach partnerskich i grupowych, rozwijających poczucie wspólnoty. Poprzez serię ćwiczeń uruchomisz ciało i pogłębisz jego świadomość. Doświadczysz na sobie podstawowego zjawiska chorei - trójjedni - czyli połączenia ruchu, tekstu i pieśni w jednym, spójnym działaniu. Skupimy się na twórczym wykorzystaniu tych środków - zarówno indywidualnie, jak i zespołowo - oraz na odkrywaniu Twojego autentycznego potencjału twórczego.
Teatr CHOREA to dynamiczna grupa artystek i artystów, muzyczek, muzyków, tancerek, tancerzy, aktorek, aktorów, performerów , performerek oraz teoretyczek i teoretyków teatru. Tworzy interdyscyplinarne projekty artystyczne, edukacyjne i społeczne: spektakle, koncerty, warsztaty i performanse. Pracuje autorskimi metodami, wychodząc poza główny nurt kultury. Kieruje swoje działania do dzieci, młodzieży, dorosłych oraz osób z ograniczonym dostępem do sztuki. Stawia na pracę zespołową, budowanie relacji, świadomość ciała i głosu oraz rozwijanie twórczego potencjału.
Tomasz Rodowicz jest liderem Teatru CHOREA, aktorem, reżyserem, muzykiem i pedagogiem. W latach 1974-1979 współpracował z Jerzym Grotowskim, a następnie, w latach 1977-2003, był współtwórcą i czołowym aktorem Ośrodka Praktyk Teatralnych "Gardzienice". Wykładowca m.in. na Uniwersytecie Łódzkim, PWSTTviF w Łodzi i Akademii Teatralnej w Bytomiu. Prowadzi projekty edukacyjne dla artystów i instruktorów na całym świecie. Laureat licznych nagród, w tym medalu "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2014) oraz nagrody im. Zygmunta Hübnera "Człowiek Teatru" (2019).
Organizator: Teatr CHOREA
Partnerzy: Fabryka Sztuki w Łodzi, Szkoła Towarzystwa Oświatowego „Edukacja”
Projekt "Laboratorium Kreatywnego Działania IV" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.
Laboratorium Kreatywnego Działania IV - szczegółowy harmonogram / cennik / informacje o promocjach