Warsztaty skierowane są do osób związanych z edukacją i kulturą - nauczycieli i nauczycielek, pedagogów i pedagożek teatralnych, edukatorów i edukatorek, animatorów i animatorek, instruktorów i instruktorek, a także pracowników i pracowniczek szkół, domów kultury, bibliotek, muzeów, galerii, NGO oraz instytucji artystyczno-edukacyjnych. Udział mogą wziąć również absolwenci i absolwentki kierunków humanistycznych i artystycznych, twórcy i twórczynie oraz działacze i działaczki niezależne. Celem cyklu warsztatów jest wsparcie uczestników i uczestniczek w pracy zawodowej, edukacyjnej i twórczej, poprzez dostarczanie praktycznych narzędzi, rozwijanie umiejętności pracy z grupami oraz przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu. Projekt promuje kreatywne podejście do pracy i wspiera rozwój osobisty oraz zawodowy.
Cykl składa się z 9 warsztatów rozwijających kompetencje kulturowe, społeczne i zawodowe, prowadzonych przez ekspertów i ekspertki z różnych dziedzin. Spotkania łączą teorię z praktyką.
OBSERWUJ – WŁĄCZAJ – WZMACNIAJ
WARSZTAT ANTYDYSKRYMINACYJNY
data: 4 października 2025 (sobota)
godzina: 11:00-14:00
czas trwania: 3 godziny
miejsce: sala A_227, budynek A, II piętro, Fabryka Sztuki w Łodzi, ul. Tymienieckiego 3
prowadzenie: Weronika Jóźwiak
koszt: 90 zł
rezerwacja miejsc/informacje: od poniedziałku do piątku, godz. 10:00-18:00, chorea.warsztaty@gmail.com, +48 667 326 711 (koordynator projektu: Janusz Adam Biedrzycki)
Ten warsztat to przestrzeń wspólnego poznawania i zrozumienia mechanizmów powstawania dyskryminacji i uprzedzeń. Program warsztatu składa się z trzech kluczowych modułów. Pierwszy to teoretyczne wprowadzenie, podczas którego dowiesz się, czym są stereotypy, uprzedzenia i dyskryminacja oraz jak te mechanizmy funkcjonują w codziennym życiu. Kolejny etap to ćwiczenia wcieleniowe, które pozwolą Ci zrozumieć problematykę, poprzez praktyczne doświadczenie bycia zarówno w roli osoby uprzywilejowanej, jak i dyskryminowanej. Dzięki temu rozwiniesz umiejętność współodczuwania i poznasz sposoby reagowania w trudnych sytuacjach. Ostatnia część warsztatu będzie się koncentrować na praktykach i języku inkluzywnym. Dowiesz się jak budować przestrzeń wolną od dyskryminacji, w komunikacji werbalnej i codziennych działaniach. Warsztat będzie interaktywny i dostosowany do potrzeb grupy, co umożliwi wspólne wypracowanie rozwiązań do zastosowania w Twojej pracy zawodowej.
Weronika Jóźwiak jest trenerką edukacji seksualnej, równościowej i antywypaleniowej oraz antropolożką kultury. Jest również producentką i koordynatorką kampanii antydyskryminacyjnych, takich jak "Dziewczyny do polityki" i "Dziewczyny do polityki lokalnej", a także projektów edukacyjnych, wydarzeń kulturalnych i facylitatorką procesów grupowych. Współautorka kampanii "Edukacja Seksualna Polska" oraz szkoleń SAFE (Sexuality, Assertiveness, Feminism, Equality) i narzędzi edukacyjnych, m.in. książki "O dzielnych księżniczkach i pięknych królewiczach".
Organizator: Teatr CHOREA
Partnerzy: Fabryka Sztuki w Łodzi, Szkoła Towarzystwa Oświatowego „Edukacja”
Projekt "Laboratorium Kreatywnego Działania IV" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.
Laboratorium Kreatywnego Działania IV - szczegółowy harmonogram / cennik / informacje o promocjach