Tegoroczne koncerty z cyklu odbywają się pod wspólnym tytułem „Wspomnienia z konserwatorium Heleny Kijeńskiej”, aby w Roku Łodzianek Inicjatorek przypominać postać, która stworzyła podwaliny pod Akademie Muzyczną w Łodzi. Co prawda 100 lat temu, w czasach istnienia Konserwatorium Kijeńskiej nie nauczano tam muzyki estradowej, natomiast świetnie w tamtym okresie miała się scena kabaretowa, którą często tworzyli uczniowie szkoły. Koncert „Kto tu tyle papla? Tak, to My, łodzianie!” będzie okazją do wysłuchania piosenek typowo łódzkich w wykonaniu Martyny Henke (śpiew) i Dariusza Igielskiego (fortepian).
PROGRAM:
- Piplaja z musicalu “Piplaja” – muz. Tomasz Filipczak, sł. Joanna Drozda
- Złość Wiery z musicalu “Piplaja” – muz. Tomasz Filipczak, sł. Joanna Drozda
- Mamy z musicalu “Piplaja” – muz. Tomasz Filipczak, sł. Joanna Drozda
- Bałuckie tango – muz. Tadeusz Mikołajczyk, sł. Zofia Bąbol – Czerwińska
- Ja się boję sama spać – muz. Jerzy Petersburski, sł. Andrzej Włast
- Odrobinę szczęścia w miłości – muz. Jerzy Petersburski, sł. Emanuel Schlechter
- Łaniucha – autorzy nieznani
- Panna Franciszka – autorzy nieznani
- Kurtyna z musicalu “Piplaja”- muz. Tomasz Filipczak, sł. Joanna Drozda
- Miłość Ci wszystko wybaczy – muz. Henryk Wars, sł. Julian Tuwim
- Pamięć z musicalu “Piplaja” – muz. Tomasz Filipczak, sł. Joanna Drozda
WYKONAWCY:
Martyna Henke – ukończyła Akademię Muzyczną im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi w klasie śpiewu musicalowego dr hab. Anny Dzionek oraz teatrologię na Uniwersytecie Łódzkim. W czasie studiów zaczęła współpracę z Teatrem Logos w Łodzi (Toast i Spowiedź w drewnie w reż. Waldemara Wilhelma, U progu nieba w reż. Pauliny Wycichowskiej, Szelmostwa Lisa Witalisa w reż. Marka Kasprzyka) oraz Teatrem Muzycznym Artland (Baśniowe przygody Dorotki w Krainie Oz w reż. Macieja Pawłowskiego). Współpracowała z Teatrem Pinokio w Łodzi oraz Teatrem Lalek Arlekin w Łodzi. Od 2019 związana z Teatrem Muzycznym w Łodzi, gdzie zagrała w takich spektaklach jak: Miss Saigon i Nędznicy w reż. Zbigniewa Maciasa, Złap mnie, jeśli potrafisz i Pretty Woman w reż. Jakuba Szydłowskiego oraz „Skrzypek na dachu” w reż. Jana Szurmieja. Obecnie współpracuje z Katedrą Musicalu rodzimej uczelni oraz jest opiekunem Musicalowego Koła Naukowego „Śliska Błyskawica”.
Dariusz Igielski – absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu jazzowego profesora Wojciecha Niedzieli oraz Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi na kierunku kompozycja i teoria muzyki. Lata 2000 – 2008 to okres pobytu w Stanach Zjednoczonych i zdobywanie pierwszych doświadczeń pianisty w małych składach jazzowych i big-bandzie. Po powrocie do Polski ciężar aktywności artystycznej zaczyna przesuwać w stronę kompozycji, aranżacji i wykonawstwa muzyki improwizowanej, co owocuje współpracą z wieloma artystami zwieńczoną licznymi występami na scenach teatralnych, radiowych i telewizyjnych. Ważną częścią działalności muzycznej staje się również współpraca z Teatrem Syrena w Warszawie oraz Teatrem Nowym w Łodzi w charakterze kierownika muzycznego, aranżera oraz instrumentalisty. Od roku 2009 pedagog w szkolnictwie muzycznym. Obecnie współpracuje z Katedrą Musicalu Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów oraz sekcją jazzu Zespołu Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Łodzi.
Współorganizator: Fundacja im. Stanisława Liszewskiego
Koszt: 18 zł (bilet normalny), 12 zł (bilet ulgowy)
Bilety będą dostępne online oraz w Kasie Muzeum.