Spektakl "Śmierć na gruszy" Teatru CHOREA na scenie Fabryki Sztuki

autor:

Teatr CHOREA (Łódź, ul. Tymienieckiego 3)

13.11.2025

Zapraszamy na dwa pokazy spektaklu "Śmierć na gruszy" Teatru CHOREA, w reżyserii Łukasza Kosa. Spektakle są wydarzeniami, realizowanymi przez CHOREĘ w ramach projektu „TEATR W MIEŚCIE/SPOTKANIA. Stałe działania kulturalne”, dzięki dofinansowaniu z budżetu Urzędu Miasta Łodzi, otrzymanemu w konkursie "ŁÓDŹ PEŁNA KULTURY" dla NGO na działania kulturotwórcze.

Dwuletni projekt „TEATR W MIEŚCIE/SPOTKANIA” składa się z prezentacji dwunastu spektakli Teatru CHOREA na scenie Fabryki Sztuki w Łodzi i jest naszym otwarciem na cykliczne spotkania z łódzką widownią i budowaniem wspólnego, trwałego środowiska odbiorców i twórców. Przez dwa lata - w 2025 i 2026 roku - CHOREA zagra dla Was nasze najlepsze, wybrane spektakle zrealizowane w ostatnich latach, a także najnowsze, dotąd nie prezentowane, premierowe produkcje, którym towarzyszyć będą spotkania z artystami i rozmowy z widzami - o sztuce i o roli teatru jako miejscu spotkań i zadawania pytań.

 

Spektakl "Śmierć na gruszy"

Witold Wandurski - legenda międzywojennej Łodzi, rewolucjonista, twórca Teatru Robotniczego, przyjaciel Tuwima i Broniewskiego, którzy wstydzili się, że nie są tak radykalni, konsekwentni i rewolucyjni jak on.

Zostawił po sobie tekst „Śmierć na gruszy” - oparty na historii „o której dowiedział się z klechdy ludowej, co jeszcze wtedy tłukła się po wsiach wielkopolskich” - bardziej scenariusz teatralnego ekscesu, wydarzenia, bardziej plan ludowej zabawy, bardziej projekt skandalu, niż stricte sztukę teatralną.

Podążamy tropem jego marzenia, opowiadamy baśń o śmierci, która nagle straciła swą moc, o świecie bez śmierci / bez umierania, o świecie który trudno wytrzymać.

Droga Teatru CHOREA w czasie pandemii, w czasie szalejącej depresji, teatralnego zmęczenia, w roku skandalów, w roku „patologicznej rodziny teatralnej”, droga do baśni, komedii, do śmiechu... Teatralny brudnopis przyszłego przedstawienia. Tylko raz! 20 sierpnia 2021! Z muzyką i śpiewem! Na żywo!

„Autor zrobił z tego zabawę w teatrze jak umiał. Coś tam jeszcze mówił o głębszym znaczeniu całej tej hecy. Ale po co gitarę zawracać!”

W swoich poszukiwaniach, artyści Teatru CHOREA, wraz z reżyserem Łukaszem Kosem, natrafili na wyjątkową postać - Witolda Wandurskiego, który zajmuje ważne miejsce w historii polskiego teatru międzywojennego, lecz jest postacią niemal całkowicie zapomnianą. Sztuka Wandurskiego - będąca satyrą na kapitalizm i militaryzm - oparta została na ludowej baśni o uwięzieniu Kostuchy i spowodowanych nim negatywnych konsekwencjach dla ludzkości, zmuszonej wywołać wojnę dla zabicia kilku milionów osób. Obok Śmierci, ukazanej jako baba z kosą, w dramacie występują też Święty Piotr, Archanioł, małżeństwo Wyrobników, wiejscy urwisi - Antek, Wojtek i Kaźmirek - którzy wraz z wybuchem wojny przeobrażają się w generałów, Policjanci-tajniacy, Handlarz, Pachciarz, Ksiądz, Kapitaliści, Żołnierze i Baby. Dramat traktuje o pomylonych porządkach, niestandardowych relacjach i sposobach radzenia sobie z sytuacją zachwiania zasad związanych z naturą i normami społecznymi.

Teatr CHOREA realizuje „Śmierć na gruszy”, najbardziej znany dramat Wandurskiego, bo odnajduje w tej sztuce niezwykłe zderzenie tradycji z nowoczesnością, ludowej baśni z palącymi problemami społecznymi Polski lat dwudziestych. Odnajdujemy w niej ducha buntu, ducha niezgody społecznej, ducha przewrotu, ale i ducha zabawy, ironii i absurdu. Tak jak Wandurski posłużył się baśnią i jarmarczną komedią, aby skonfrontować się ze światem międzywojennej Polski, z niesprawiedliwością, głupotą, społeczną inercją - tak my chcemy posłużyć się jego scenariuszem, by zderzyć się realiami otaczającego nas świata i z samymi sobą. A w centrum tej „komedii” stoi uwięziona figura Śmierci, która zbiera swoje żniwo...

Spektakl na podstawie dramatu Witolda Wandurskiego
Reżyseria: Łukasz Kos
Muzyka: Grzegorz Fajngold (syntezatory), Piotr Gwadera (perkusja, perkusjonalia), Piotr Andrzejewski (gitara, bass, moog)
Choreografia: Sara Kozłowska, Teatr CHOREA
Konsultacje kostiumograficzno-scenograficzne: Daria Szymańska
Wideo, kamera live, plakat, grafika: Kamil Wallace
Obsada: Joanna Chmielecka, Joanna Filarska, Paweł Głowaty, Julia Jakubowska/Daria Szymańska, Michał Jóźwik, Sara Kozłowska, Małgorzata Lipczyńska, Anna Maszewska, Wiktor Moraczewski, Ewa Otomańska, Elina Toneva, Tomasz Rodowicz
Światło: Kamil Urbanowicz / Tomasz Krukowski
Dźwięk: Marcin Dobijański
Kierowniczka produkcji: Ewa Otomańska
Premiera: 20 sierpnia 2021, Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retroperspektywy


WIĘCEJ INFORMACJI

KUP BILET

Teatr CHOREA

Facebook

Instagram

Polecane wydarzenia

poniedziałek, 23 czerwca 2025

15. Festiwal Twórczości Młodych FOLKOWE INSPIRACJE

Już 23 czerwca 2025 roku startuje wyjątkowa, jubileuszowa edycja Festiwalu Folkowe Inspiracje – święta młodej twórczości inspirowanej kulturą i folklorem z całego świata! Przez 7 dni (23–29 czerwca)… więcej

Łódź
23.06.2025 - 29.06.2025 00:00

piątek, 27 czerwca 2025

PISTACJOWY WEEKEND

PISTACJOWY WEEKEND po raz pierwszy w Łodzi! więcej

Łódź
27.06.2025 - 29.06.2025 00:00

niedziela, 29 czerwca 2025

Warsztaty Weterynaryjne: USG jamy brzusznej psów i kotów w ZOO Orientarium Łódź

Serdecznie zapraszamy na dwudniowe Warsztaty Weterynaryjne: “ USG jamy brzusznej psów i kotów poziom podstawowy i średniozaawansowany”, które poprowadzą specjaliści w dziedzinie weterynarii: lek. wet.… więcej

Orientarium ZOO Łódź (ul. Konstantynowska 8/10)
29.06.2025 09:00

Ice Cream Run 2025 z Lód Miód w Parku Poniatowskiego

Już w czerwcu wraca najsłodszy bieg w kraju, na którym nie może zabraknąć żadnego biegowego łasucha! więcej

Park im. ks. Józefa Poniatowskiego w Łodzi
29.06.2025 10:00

Fuzja z Latem: Joga z Lido Movement

Fuzja (Milionowa 6a), zabytkowy kompleks pod dawnych zakładach włókienniczych Karola Scheiblera, po raz kolejny zamieniła się w letnie centrum kulturalne Łodzi. Przestrzeń, gdzie dawna przemysłowa… więcej

Fuzja (Łódź, ul. Milionowa 6A)
29.06.2025 10:00

Kot Mundek na tropie… w Orientarium

Premiera gadżetów, rodzinny event pełen zagadek, śmiechu i tropienia! W niedzielę, 29 czerwca, w godzinach 10:00–15:00, zapraszamy do Orientarium ZOO Łódź na niezwykłe wydarzenie: „Kot Mundek na… więcej

Orientarium ZOO Łódź (ul. Konstantynowska 8/10)
29.06.2025 10:00

Łódzka Strefa Starcia: Gry Bitewne w Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1

Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej zaprasza na pierwszą edycję „Łódzkiej Strefy Starcia” – nowego wydarzenia poświęconego turniejom w gry bez prądu: planszówki, karcianki i bitewniaki. więcej

EC1 - Łódź Miasto Kultury (ul. Targowa 1/3)
29.06.2025 10:00

Śniadanie & Gablota Łódź | by Car House w Ukrytych Rzekach w Ogrodach Geyera

Razem z Car House, partnerem tytularny Śniadanie & Gablota Łódź, mamy przyjemność zaprosić Was na pierwsze w tym sezonie motoryzacyjne śniadanie w Łodzi! więcej

Ogrody Geyera (Łódź, ul. Piotrkowska 293)
29.06.2025 10:00

Ice Cream Run 2025 z Lód Miód w Parku Poniatowskiego

Już w czerwcu wraca najsłodszy bieg w kraju, na którym nie może zabraknąć żadnego biegowego łasucha! więcej

Park im. ks. Józefa Poniatowskiego w Łodzi
29.06.2025 10:00

Mali Mistrzowie Pizzy - Warsztaty dla dzieci w Spółdzielni na OFF Piotrkowska

Cześć, w Spółdzielni Twój urwis zostanie MAŁYM MISTRZEM PIZZY i stworzy autorską pizzę pod czujnym okiem doświadczonego pizzeramana. więcej

OFF Piotrkowska (Łódź, ul. Piotrkowska 138/140)
29.06.2025 11:00
Facebook
Instagram