Panel dyskusyjny “Ekologie Kultury V. Aktywizm” | Polska
Kurator: Janusz Adam Biedrzycki
Moderatorka: Zofia Smolarska
Gościnie / Goście: Magdalena Gałkiewicz, Helena Smoczyńska, Paweł Szypulski
#dlaaktywistów #ważnetematy #rozmowy #ekologiawkulturze
W obliczu postępującego kryzysu klimatycznego, przed którym stoi nasza planeta, coraz bardziej zauważalna staje się rosnąca aktywność ruchów ekologicznych. Budzą one zarazem nadzieję na realną zmianę, jak i kontrowersje związane z formami podejmowanych działań. W takiej rzeczywistości tradycyjny podział na “dobrych” i “złych” aktywistów przestaje być wystarczający.
Gdzie kończy się społecznie akceptowany aktywizm, a zaczyna radykalizm, lub nawet ekoterroryzm? Jak rozróżnić działania obywatelskiego nieposłuszeństwa od tych, które wywołują lęk lub sprzeciw społeczny? Kiedy obrona środowiska staje się zagrożeniem dla porządku publicznego? I przede wszystkim: jakie mechanizmy społeczne, medialne i kulturowe, kształtują nasze postrzeganie ekologicznych inicjatyw?
O tych i wielu innych kwestiach porozmawiamy podczas kolejnego, piątego już spotkania z cyklu “Ekologie Kultury”. Zapraszamy do wspólnej refleksji nad granicami zaangażowania i formami protestu w epoce kryzysu klimatycznego.
“Ekologie Kultury” to cykl spotkań i rozważań na temat ekologii, zapoczątkowany na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Retroperspektywy w 2022 roku. Wiodącym tematem rozważań jest to jak sztuka i instytucje kultury mogą włączyć się w działania proklimatyczne i proekologiczne. Do tej pory w odbyły się 4 spotkania: “Ekoligie kultury I” (2022), „Ekologie kultury II. Edukacja” (2023), "Ekologie kultury III. Kostiumy i scenografia"(2023), “Ekologie kultury IV. Ekologia miejska” (2024).
* Spotkaniu “Ekologie Kultury. Aktywizm” będą towarzyszyć prezentacje dwóch publikacji książkowych.
- Premiera e-booka “Ekologie Kultury IV. Ekologia miejska”, Przestrzenie Sztuki - Łódź Teatr 2025
- Promocja książki Zofii Smolarskiej “Ekologie teatru. Analiza relacyjna instytucji teatru z perspektywy rzemieślników i rzemieślniczek teatralnych”, Instytut Sztuki PAN, Warszawa 2025
Data: 30 sierpnia 2025 | sobota
Godzina: 15:00-17:00
Miejsce: Ogród na Dziedzińcu / Foyer (w zależności od pogody), Fabryka Sztuki w Łodzi, ul. Tymienieckiego 3
Wstęp: bezpłatny, wolny
Czas trwania: 2 godziny
Wiek uczestników: bez ograniczeń
Język: spotkanie dyskusyjne prowadzone w języku polskim