Czas: 23 maja 2025 r.
g. 17.00
Miejsce: ul. Ogrodowa 19
Bilety: w cenie biletu na wystawę +1 zł
więcej o wystawie: https://msl.org.pl/st-ives-i-gdzie-indziej
Zorientowanie na pejzaż ujawniało się w sztuce nowoczesnej w momentach kryzysów historycznych. W sztuce polskiej lat 30. odniesienia pejzażowe uznać można za rodzaj reakcji na turbulencje gospodarcze tego okresu; jako uruchamiające model percepcji zaangażowanej w procesy otoczenia, prace z tego okresu można uznać za wyraz poszukiwania równowagi, w znaczeniu zarówno fizjologicznym, jak i społecznym, w niepewnych warunkach ówczesnego świata. W sztuce brytyjskiej odniesienia pejzażowe nasilają się wraz z wybuchem II wojny światowej, by osiągnąć kulminację w dwóch dekadach, które nadeszły bezpośrednio po niej. Tam struktury krajobrazu prowokują artystów do określenia na nowo założeń sztuki abstrakcyjnej, zasad kompozycji i charakteru medium artystycznego.
Twórców związanych z St Ives łączy uwrażliwienie na niepowtarzalne jakości miejsc, w których pracowali; wynikające z tej postawy syntetyczne i procesualne aspekty prac malarskich i rzeźbiarskich wyróżniają sztukę brytyjską w okresie od lat 30. do 60. XX wieku. Wchodzą one w interesujący rezonans z dokonaniami artystów polskich tego okresu – pracami Saszy Blondera, Katarzyny Kobro, Leopolda Lewickiego, Władysława Strzemińskiego i Adama Marczyńskiego. Łącznik między obydwoma środowiskami stanowi twórczość Piotra Potworowskiego, którego pobyt w Polsce w latach 1958–1962 był okazją do zastosowania idei wypracowanych przez niego w Wielkiej Brytanii, w artystycznym dialogu ze środowiskiem brytyjskim, w kontekście polskim. W okresie powojennym doświadczenie krajobrazu było traktowane przez artystów brytyjskich jako stymulant moralnej i społecznej regeneracji; wydaje się, że ekologiczny wymiar prezentowanych na tej wystawie prac mógłby spełnić podobną rolę w świecie współczesnym.
__
Jerzy Jarniewicz (ur. 1958) – poeta, tłumacz, krytyk literacki. Opublikował siedemnaście tomów poetyckich: pierwszy, "Korytarze", ukazał się w 1984 roku, najnowszy, wyróżniony Nagrodą Literacką "Nike" zbiór "Mondo cane", w 2021. Za książki "Na dzień dzisiejszy i chwilę obecną" (2012) oraz "Woda na Marsie" (2015) został nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, którą otrzymał za ogłoszone w 2017 roku "Puste noce". Jerzy Jarniewicz jest autorem szesnastu tomów esejów, w tym nominowanego do "Nike" zbioru "Tłumacz między innymi" (2018), "Buntu wizjonerów" (2019) oraz szkiców o literaturze anglojęzycznej "Frotaż" (2024). Przełożył twórczość autorów takich jak Raymond Carver, Ursula K. Le Guin, James Joyce, Ann Quin, Adrienne Rich, Denise Riley, Philip Roth czy Edmund White. Opracował antologie "Sześć poetek irlandzkich" (2012), "Poetki z wysp" (2015; z Magdą Heydel) oraz "100 wierszy wypisanych z języka angielskiego" (2018). Mieszka w Łodzi.
__
Władysław Strzemiński (1893-1952), Pejzaż,Domy na Helu, 1932, Muzeum Sztuki w Łodzi