Niesiajowe spacery czwartkowe z REGIO

autor:

Łódź

05.06.2025

Wszystkie spacery rozpoczynają się o godz. 18:00, są płatne przed rozpoczęciem spaceru 20 zł/os w gotówce, nie obowiązują zapisy i nie ma limitu liczby osób.

Data spaceru: 05.06

Tytuł spaceru: Gdy opada kurtyna - spacer szlakiem teatrów i kina

Prowadzący: Natalia Wątorowska, Edyta Kaczmarkiewicz

Miejsce startu: Teatr Powszechny, ul. Legionów 21

Opis spaceru:

Wielkie pożary, głośne nazwiska i ukochane zwierzęta - to tylko niektóre z tematów spaceru szlakiem łódzkich teatrów. Gdzie swoje pierwsze kroki stawiał Eugeniusz Bodo? Dlaczego Teatr Nowy ma dwa wejścia? Czy w Łodzi istniał też inny Teatr Wielki? Zapraszamy do udziału w spacerze!

---

Data spaceru: 12.06

Tytuł spaceru: Zakamarki Radogoszcza

Prowadzący: Paweł Szewczyk

Miejsce startu: Dworzec Łódź Radogoszcz Zachód - ul. 11 Listopada (przed wejściem na kładkę nad torami, obok przystanku MPK)

Opis spaceru:

Na peryferyjnym Zachodnim Radogoszczu próżno szukać okazałych fabryk czy kamienic, jednak nie brak tu fascynujących łódzkich historii. Ukryte na uboczu fabrykanckie wille, mały "Berlinek" vol.2 czy pamiątka łódzkiej wizyty Jana Pawła II to tylko część sekretów Rado. O tych i wielu innych niezwykłych miejscach z pewnością usłyszycie podczas spaceru.

---

Data spaceru: 19.06

Tytuł spaceru: Teofilove vol. 2

Prowadzący: Michał Remlein

Miejsce startu: CH Jagna - ul. Łanowa 85

Opis spaceru:

Druga odsłona zeszłorocznego spaceru po jednym z największych osiedli w Łodzi - Teofilowie. Budowane w latach 1964-1977 osiedle wzorowano na linearnym mieście, dlatego na mapie wygląda jak stworzone od linijki. Dziś wyróżnia się także dużą ilością zieleni, dlatego podczas spaceru odwiedzimy wiele parków i skwerów. Poznamy charakterystyczne dla osiedla miejsca, jego historię i niezwykłych patronów teofilowskich uliczek, związanych ze Stefanem Żeromskim i Władysławem Reymontem.

---

Data spaceru: 26.06

Tytuł spaceru: 300 Metrów Historii - Cmentarna i Ewangelickie Sacrum

Prowadzący: Dariusz Cholewa (W butach przez Łódź)

Miejsce startu: Skrzyżowanie ul. Legionów i ul. Cmentarnej

Opis spaceru:

Nazwa ulicy Cmentarnej od razu sugeruje docelowe miejsce tego spaceru. Ale po drodze nie zabraknie odniesień do wielu innych tematów związanych z historią Łodzi. Dowiemy się gdzie był posterunek carskiej żandarmerii, którędy prowadziła bocznica kolejowa do fabryki Izraela Poznańskiego (i co z niej do dziś zostało), gdzie stała garnizonowa cerkiew; obejrzymy też miejsca, gdzie rodził się łódzki sport. Nie zabraknie opowieści o tramwajach – w końcu ulica Cmentarna to fragment jednej z pierwszych linii tramwajowych w mieście. Zwieńczeniem spaceru będzie wizyta na trójwyznaniowej nekropolii, miejscu wiecznego spoczynku twórców przemysłowej Łodzi.

---

Data spaceru: 03.07

Tytuł spaceru: Tajemnice Księżego Młyna - spacer kreatywny

Prowadzący: Anna Kacprzak-Kępa, Monika Katarzyna Koprowska (Z Pasją po Łodzi - Turystyka Kreatywna)

Miejsce startu: Przed Muzeum Kinematografii, od strony kas

Opis spaceru:

Od dzielnicy przemysłowej po "mekkę" współczesnej bohemy. Co kryją w sobie beczki Grohmana? Czym zajmują się artyści Księżego Młyna? Gdzie na Księżym Młynie bywał Reymont? Podczas spaceru odpowiemy na te wszystkie pytania, a także opowiemy o bogactwie niepozornej willi i unikatowej kolekcji Książki Artystycznej. Zapraszamy na spacer połączony z warsztatem mistrzowskim.

---

Data spaceru: 10.07

Tytuł spaceru: W zielonym cieniu modernizmu

Prowadzący: Paulina Syguła-Kraszewska (Wędrówki z Nostalgią) i Szymon Dudkiewicz (Historyczny Shaker)

Miejsce startu: Skwer na rogu ul. Srebrzyńskiej i al. Unii Lubelskiej

Opis spaceru:

Osiedle Montwiłła-Mireckiego to nie tylko architektoniczna perełka z lat 20., ale także żywy świadek burzliwych czasów II wojny światowej i przestrzeń pełna literacko-filmowych inspiracji. Podczas tego spaceru dowiecie się, kto tworzył tu swoją historię oraz jakie tajemnice kryją pełne uroku modernistyczne budynki.

---

Data spaceru: 17.07

Tytuł spaceru: Tam, gdzie Łódź powstała - magia kwartału i historia zaklęta w ulicach

Prowadzący: Anna Rymiszewska, Dariusz Cholewa (W butach przez Łódź)

Miejsce startu: Skrzyżowanie ul. Zgierskiej i ul. Berlińskiego

Opis spaceru:

Podczas tego spaceru przeniesiemy się w czasie – najpierw trafimy do Łodzi z początków XV wieku. Będzie o sacrum, gdy przejdziemy przez Górki Plebańskie, ale również o profanum, gdy trafimy na dawny plac targowy, czy do młyna stojącego nad Ostrogą (dziś oczywiście znaną jako Łódka). Przekraczając dolinę rzeki, kontynuować będziemy podróż w czasie – najpierw do XIX-wiecznego Nowego Miasta, ale po chwili, na placu Wolności będzie to już cała karuzela historii – od pierwszej karczmy, poprzez stojącego na pomniku bohatera narodowego, aż po „szklany dom” w Pasażu Róży. W dalszej części nie zabraknie opowieści o Ślepym Maksie, a na deser odpoczniemy w tajemniczym ogrodzie w imperium rodu Biedermannów.

---

Data spaceru: 24.07

Tytuł spaceru: Karolew, czyli tam gdzie pachniało różami

Prowadzący: Aleksandra Swaczyna (Pani Ola w Wielkim Mieście) 

Miejsce startu: ul. Krzemieniecka 2B, przy wejściu do Urzędu Miasta Łodzi

Opis spaceru:

Tym razem wpadniemy z wizytą na Karolew. Poznamy losy znamienitych mieszkańców osiedla, dowiemy się w jakich branżach działali oraz jaki związek ma z nimi słynny Pan Salwa. Przyjrzymy się różnym stylom architektonicznym, także tym z okresu PRL-u.  Odwiedzimy miejsce, które cała Polska oglądała w Polskiej Kronice Filmowej i przypomnimy sobie, co odróżniało kina poszczególnych kategorii. Nie zabraknie wizyty w jednej z najsłynniejszych części osiedla, której koncepcję podpatrzył w USA pewien znany łódzki biskup. Zapraszamy na spacer pachnący różami!

---

Data spaceru: 31.07

Tytuł spaceru: „Kup Pan cegłę” – czyli spacer wokół „Cegielnianego Rynku”

Prowadzący: Andrzej Żak (Andrzej Żak Przewodnik po Łodzi)

Miejsce startu: Południowa część Placu Dąbrowskiego (przy ul. Narutowicza)

Opis spaceru:

Podczas spaceru zobaczymy budynki fabryczne, wille, gmachy użyteczności publicznej i instytucje finansowe. Nie zabraknie historii związanych z okresem PRL-u oraz Łodzią filmową. Jeśli chcecie się dowiedzieć czym jest „łódzki tryptyk symfoniczny”, gdzie kręcono sceny do filmów „Vabank”, „Daleko od szosy” czy „Stawka większa niż życie” oraz dlaczego prezydent Mościcki był ojcem chrzestnym ponad 800 dzieci - zapraszam na spacer wokół Placu Dąbrowskiego.

---

Data spaceru: 07.08

Tytuł spaceru: Kaczka nie dziwaczka. Nie tylko przyrodniczy spacer po Julianowie

Prowadzący: Magdalena Makówka, Natalia Wątorowska (Łódzkie wątki)

Miejsce startu: wejście do parku im. Adama Mickiewicza od strony ul. Biegańskiego

Opis spaceru:

Podczas spaceru poznamy historię popularnego łódzkiego parku. Dowiemy się czemu zawdzięcza swoją nazwę, kim byli Heinzlowie oraz jak przez lata zmieniał się wygląd zieleńca. Nie zabraknie wątków ornitologicznych i ciekawostek o kaczkach, które tylko z pozoru są uroczymi zwierzętami. Wspólnie spędzimy czas, spacerując wśród drzew i jednej z łódzkich rzek.

---

Data spaceru: 14.08

Tytuł spaceru: Pętla czasu – od średniowiecza do Wielkiej Łodzi

Prowadzący: Dariusz Cholewa (W butach przez Łódź)

Miejsce startu: skrzyżowanie ul. Północnej i ul. Franciszkańskiej

Opis spaceru:

Podczas spaceru przeniesiemy się w czasie aż do XII wieku! Odkryjemy dawne ulice Starego Miasta i ich tajemnicze historie. Poznamy też dzieje Zaginionego Kwartału. Z serca dawnej handlowej Łodzi przejdziemy do XIX-wiecznego królestwa przemysłu. Dowiemy się, gdzie znajdował się ogród owocowy Izraela Poznańskiego oraz posłuchamy gawęd o podziemnym mieście i terenie, na którym dawni mieszczanie wypoczywali w delcie łódzkich rzek.

---

Data spaceru: 21.08

Tytuł spaceru: Łódź jest kobietą

Prowadzący: Renata Olczyk (W rytmie Łodzi – Przewodnik po Łodzi)

Miejsce startu: Plac Kościelny od strony ul. Kościelnej

Opis spaceru:

Spacer śladami niezwykłych kobiet. Zapraszam na wyjątkową wędrówkę, podczas której spojrzymy na miasto oczami kobiet, które je współtworzyły, inspirowały i zmieniały. Na trasie poznamy artystki, aktorki, społeczniczki, buntowniczki, a nawet... kobietę-szpiega! Każda z nich zostawiła tu swój ślad – na scenie, w sztuce, w historii i w pamięci łodzianek i łodzian. Będzie to opowieść o sile, pasji i niezależności – o kobiecej stronie miasta, którą warto odkryć. Przyjdź i przekonaj się, że Łódź naprawdę jest kobietą!

---

Data spaceru: 28.08

Tytuł spaceru: Życie codzienne w łódzkim getcie

Prowadzący: Renata Olczyk (W rytmie Łodzi – Przewodnik po Łodzi), Andrzej Żak (Andrzej Żak Przewodnik po Łodzi)

Miejsce startu: Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, od strony ul. Zgierskiej

Opis spaceru:

Zapraszamy na spacer poświęcony codziennemu życiu w łódzkim getcie. Jak wyglądały warunki mieszkaniowe i jak funkcjonowały resorty pracy? Czy w getcie istniało życie kulturalne i towarzyskie? Czy korzystano ze służby zdrowia, a dzieci mogły uczęszczać do szkoły? To tylko niektóre pytania, na które odpowiemy podczas wspólnej wędrówki przez Bałuty.

---

Data spaceru: 04.09

Tytuł spaceru: Słońce wschodzi na Wschodniej

Prowadzący: Elżbieta Kupisińska, Magdalena Podgórska

Miejsce startu: Pomnik Dekalogu (Mojżesza) w parku Staromiejskim

Opis spaceru:

Wschodnia jako jedna z pierwszych łódzkich ulic celebrowała swoją wyjątkowość podczas społecznego święta „Słońce wschodzi na Wschodniej”. Od tego czasu minęło już blisko 20 lat, a ulica przeszła wiele zmian, zawsze jednak była ona przestrzenią działalności nietuzinkowych postaci i oddolnych, niekomercyjnych i artystycznych inicjatyw. Jakich? Przekonajmy się wspólnie podczas pierwszego Niesiajowego spaceru po wakacjach. Nie tylko Piłsudski, Reymont, Ślepy Maks i Hans Biebow mieli związki z tą ulicą. A kogo ciekawego można spotkać dziś na Wschodniej? Jedna ulica – wiele fascynujących historii!

---

Data spaceru: 11.09

Tytuł spaceru: Gdzie fabrykantowe kupowały suknie? O życiu elit społecznych dawnej Łodzi

Prowadzący: Magdalena Makówka (Łódzkie wątki)

Miejsce startu: Serce WOŚP

Opis spaceru:

Stanowili nieliczną grupę mieszkańców Łodzi, ale to oni byli na ustach całego miasta. Fabrykanci byli elitą finansową, a ich życie inspirowało nie tylko Władysława Reymonta. Podczas spaceru poznamy codzienne życie fabrykantów i ich rodzin. Jak spędzali wolny czas, w co inwestowali majątek? Przyjrzymy się relacjom prasowym oraz literackim i postaramy się oddzielić mity od prawdy.

---

Data spaceru: 18.09

Tytuł spaceru: Chodź nad rzeczkę – spacer po okolicach Teofilowa

Prowadzący: Michał Remlein (Łódź na dziś – Przewodnik po Łodzi)

Miejsce startu: Park im. Stefana Żeromskiego - pomnik TEO (ul. Rojna/ Kaczeńcowa)

Opis spaceru:

Dzisiejsze osiedle mieszkaniowe Teofilów powstało na gruntach dawnych wsi, m.in. Żabieńca, Kałów czy Grabieńca. Ich istnienie związane było (jak wskazują nazwy) z przepływającymi tam rzekami: Lubczyną, Zimną Wodą czy Jasieńcem. Podczas spaceru poszukamy wspomnianych rzek i historii skrytych w zaroślach oraz sprawdzimy, czy nadal wartko płyną. Zaopatrzmy się w dobre buty i wspólnie wyruszmy na odkrywczą wycieczkę.

---

Data spaceru: 25.09

Tytuł spaceru: Widzew – Kunitzer i spółka. Spacer kreatywny

Prowadzący: Anna Kacprzak-Kępa, Monika Katarzyna Koprowska (Z Pasją po Łodzi – Turystyka Kreatywna)

Miejsce startu: Park Widzewski przy Fontannie

Opis spaceru:

Od wsi po przemysłową dzielnicę. Jak robiło się interesy i prowadziło biznesy na Widzewie? Gdzie pracowali i żyli mieszkańcy? Jak rodziły się Widzewska Manufaktura i RTS? Jakie tajemnice kryją wille fabrykanckie widzewskich królów bawełny? Gdzie ukrywa się rzeka Jasień? O czym szumią wiekowe dęby? Na te pytania odpowiemy podczas wspólnego spaceru. Nie zapomnimy o najdłużej pracującej fabryce w mieście czyli „Niciarce" oraz artystach i sztuce street artu. Spacer zakończymy warsztatem mistrzowskim.

Więcej informacji o nadchodzących spacerach


Centrum Inicjatyw na Rzecz Rozwoju REGIO

Polecane wydarzenia

piątek, 25 lipca 2025

602. Urodziny Łodzi!

Jak co roku miasto Łódź zaprasza w Urodziny Łodzi do wspólnego świętowania. W dniach 25 - 27 lipca 2025 ulica Piotrkowska - od Placu Wolności do Centralu - zmieni się w wielką strefę zabawy, atrakcji… więcej

Łódź
25.07.2025 - 27.07.2025 00:00

sobota, 26 lipca 2025

Lato na Fali

Letnia podróż dookoła świata... zaczyna się na Fali więcej

Aquapark FALA (Łódź al. Unii Lubelskiej 4)
26.07.2025 00:00

Łódź Summer Festival 2025 - Sobota

Świętuj 602. urodziny Łodzi podczas 3 dni wypełnionych koncertami, emocjami i letnią atmosferą, za darmo dla wszystkich! więcej

Błonia Łódzkie
26.07.2025 00:00

Zobacz SPA dla pociągów ŁKA!

Nie lada gratka dla miłośników kolei! A zwłaszcza Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Podczas zwiedzania zaprezentujemy nowoczesne zaplecze techniczne, w którym nasze pociągi są serwisowane i czyszczone. więcej

Łódź
26.07.2025 08:20

Orientarium ZOO Łódź świętuje urodziny miasta – wyjątkowe atrakcje

Z okazji urodzin Łodzi Orientarium ZOO Łódź przygotowało szereg wyjątkowych atrakcji, które odbędą się w weekend 26–27 lipca. W programie znalazły się propozycje zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i… więcej

Orientarium ZOO Łódź (ul. Konstantynowska 8/10)
26.07.2025 09:00

parkrun Las Łagiewnicki

Czym jest parkrun Las Łagiewnicki? To bieg, trucht lub marsz na dystansie 5km z pomiarem czasu. Zapraszamy do udziału w dogodnej dla każdego formie i luźnej, pozbawionej rywalizacji atmosferze. więcej

Las Łagiewnicki (Łódź, ul. Łagiewnicka 305)
26.07.2025 09:00

parkrun Łódź w Parku Poniatowskiego

Czym jest parkrun Łódź? To bieg, trucht lub marsz na dystansie 5km z pomiarem czasu. Zapraszamy do udziału w dogodnej dla każdego formie i luźnej, pozbawionej rywalizacji atmosferze. więcej

Park im. ks. Józefa Poniatowskiego w Łodzi
26.07.2025 09:00

Wycieczka wysokich lotów! Zwiedzanie łódzkiego lotniska

Port Lotniczy w Łodzi im. Władysława Reymonta zaprasza na zwiedzanie! więcej

Port Lotniczy Łódź im. Władysława Reymonta (ul. Maczka 35)
26.07.2025 09:15

Wystawa zabytkowych tramwajów na dworcu Łódź Fabryczna

Wystawa zabytkowych tramwajów. Zobacz nietypo wagony, którymi przed laty jeździło się po Łodzi. Przy dworcu Łódź Fabryczna będzie można zobaczyć i wsiąść do tramwajów Lilpop II i Lilpop III oraz do 5N… więcej

Dworzec Łódź Fabryczna (Plac Bronisława Sałacińskiego 1)
26.07.2025 10:00

Finały Siatkarskiej Ligi Narodów Kobiet w Atlas Arenie

Finały Siatkarskiej Ligi Narodów Kobiet zostaną rozegrane w Atlas Arenie. Najlepsze drużyny siatkarek będzie można zobaczyć na żywo od 23 do 27 lipca 2025 roku. więcej

Atlas Arena w Łodzi (al. Bandurskiego 7)
26.07.2025 10:00
Facebook
Instagram