Najprostszym na to sposobem są kąpiele w nasyconych minerałami roztworach soli. Wybór jest szeroki, a każdy będzie dobry, ponieważ wszystkie kąpiele solankowe (jest ich łącznie sześć) mają lecznicze stężenia minerałów.
Nie musisz jechać do uzdrowiska
W strefie basenowej Fali do wyboru są cztery wanny oraz dwa baseny solankowe – jeden z roztworem soli z Morza Martwego, drugi z Ciechocinka. Oba są wyposażone w 17 siedzisk z masażerami wodnymi i powietrznymi. Solanka ciechocińska jest polecana przy schorzeniach ortopedycznych i zwyrodnieniowych oraz nerwobólach, ale ma też niezwykle korzystne działanie na ogólny stan zdrowia. Sól z Morza Martwego sprawdzi się natomiast w przypadku dolegliwości dermatologicznych, w tym łuszczycy czy AZS. Działa także przeciwzapalnie i eliminuje niedobory magnezu.
Wanny solankowe są nieco mniejsze (pomieszczą 12 osób), a każda z nich oferuje inny rodzaj soli mineralnych o zróżnicowanym działaniu prozdrowotnym. Solankę borowinową wyróżnia dużą zawartość kwasów humusowych i fulwowych oraz garbników i minerałów. Roztwór soli Epsom działa przeciwzapalnie i pomaga m.in. łagodzić bóle kostno-stawowe. Solanka magnezowo-potasowa doskonale sprawdzi się do regeneracji organizmu po wysiłku fizycznym, a znana z uzdrowisk solanka jodowo-bromowa uzupełni niedobory jodu w organizmie.
Warto wiedzieć, że mikroelementy zawarte w wodnych roztworach soli wchłaniają się przez skórę i mogą działać nawet przez dziesięć godzin po wyjściu z wanny.
Raz ciepło, raz zimno
Inną z popularnych atrakcji wellness w strefie basenowej jest tzw. Ścieżka Kneippa. To kilka płytkich niecek o różnej temperaturze wody (od 8 do 42 st. C) i zróżnicowanej strukturze podłoża. Stąpamy w nich zarówno po gładkich otoczakach, jak i po żwirze o różnej granulacji, naprzemiennie zanurzając nogi w zimnej i ciepłej wodzie. Ta prosta terapia stymuluje receptory w stopach, dzięki czemu wpływa pozytywnie na cały organizm, pobudza układ krążenia i doskonale relaksuje.
Atrakcje prozdrowotne znajdziemy też w strefie saun. W tężni solankowej pooddychamy zdrowym morskim powietrzem – do inhalacji jest tu bowiem wykorzystywana bogata w minerały woda termalna. Zawiera ona m.in. chlorek sodu, brom oraz jod, dlatego 45 minut inhalacji odpowiada trzydniowemu pobytowi nad morzem. Tego typu terapię poleca się w szczególności osobom ze schorzeniami układu oddechowego, przy niedoczynności tarczycy oraz stanach przewlekłego stresu i zmęczenia.
Natomiast na tych, którym niestraszne polarne zimno, w strefie saun czeka grota śnieżna o temperaturze –12 st. C. Pozwala ona na schładzanie ciała wśród skał i szczelin lodowcowych pokrytych drobnym śniegiem. Jest to element rytuału saunowania, ale z groty można także korzystać jak z niezależnej terapii hartującej organizm, pobudzającej krążenie i metabolizm oraz łagodzącej stany zapalne.
Wszystkie prozdrowotne rozwiązania są dostępne w ramach biletu wstępu do określonych stref Aquaparku lub kart sportowych.
mowa