70 okoni i 56 małży kończy służbę w łódzkich wodociągach

Na straży jakości łódzkiej wody stoją żywe organizmy: okonie i małże.70 ryb i 56 małży kończy właśnie trzymiesięczną "pracę" w łódzkich wodociągach. Wrócą teraz do swojego naturalnego środowiska.

mat. ZWIK
Okonie i małże to bardzo czułe organizmy. Natychmiast reagują na zmianę parametrów wody
6 zdjęć
mat. ZWIK
fot. Paweł Marciniak / mat. prasowe
ZOBACZ
ZDJĘCIA (6)

Jakość łódzkiej wody jest nieustannie kontrolowana. W stu punktach miasta pracownicy laboratoriów ZWIK i Sanepidu pobierają próbki wody. Sprawdzają jej kilkadziesiąt parametrów. Dodatkowo - przez całą dobę - nad jakością wody czuwają ryby i małże. Żyją w akwariach, przez które przepływa woda. Okonie i małże to bardzo czułe organizmy. Natychmiast reagują na zmianę parametrów wody. Małże (skójki zaostrzone) przywożone są z jezior w okolicach Poznania. "Pracują" przez trzy miesiące, po tym czasie wracają do swojego środowiska. Skójki mają przyczepione do muszli czujniki, które przekazują sygnały o ich aktywności na ekrany komputerów. Małże mają swój specyficzny rytm dobowy. Ich muszle są otwarte, kiedy są aktywne, a zamykają się podczas odpoczynku. Gwałtowne zamknięcie się muszli wszystkich małży uruchamia alarm - zapala się lampa sygnalizacyjna, z głośników słychać donośny dźwięk. Wtedy do pracy przystępują laboranci, którzy badają wodę.

Mówimy o sytuacji hipotetycznej, gdyż do tej pory ani ryby, ani małże nie wywołały alarmu. Zbiorniki z małżami stoją obok akwariów z rybami. Za dostarczanie i wymianę narybku okoni odpowiada ichtiolog. Ryby nie mają czujników, są ciągle obserwowane przez pracowników ZWIK. Jeśli zdarza się coś niepokojącego, okonie zachowują się nietypowo: zbijają się w grupy, przechylają się lub obracają do góry brzuchem, wówczas do pracy wkraczają laboranci.

ZWIK ma jeszcze jeden sposób na kontrolowanie jakości wody. Wykorzystuje się do tego świecące bakterie, które przechowuje się w lodówkach. Po rozmrożeniu bakterii do fiolki wlewa się wodę. Specjale urządzenie zwane spektrometrem odczytuje ilość światła wydzielanego przez bakterie. Im woda jest czystsza, tym jaśniej świecą.

ZWIK w Łodzi ma jeden z najskuteczniejszych systemów biomonitoringu w Polsce. Do tej pory nie wykrył niczego, co mogłoby niepokoić korzystających z wody mieszkańców. Woda w łódzkich wodociągach w 90 proc.pochodzi z 48 studni głębinowych i jest uznawana za jedną z najlepszych w kraju.

ZOBACZ TAKŻE

Zobacz również:

Nocne Pływanie i Saunowanie

19 lipca (sobota) Aquapark czynny do 20:30

Planujesz wizytę na Fali w najbliższy weekend? Zapoznaj się z dołączonymi informacjami. więcej

Pink Party Nocne Pływanie i Saunowanie

IMPREZA NA FALI JAK NA BASENIE U BARBIE!

Szykuje się najbardziej różowa letnia impreza w mieście. Gdzie? W Aquaparku Fala, który w nocy z 19… więcej

Dziecko na basenie.

To nie kolejny kurs – to wakacyjna przygoda!

Możesz zapisać dziecko nawet na jeden dzień. więcej

Fala: Weekend w Paryżu bez wyjeżdżania z miasta

Malowanie w stylu Moneta, pokaz mody jak z paryskich wybiegów, konkurs na budowanie wieży Eiffla i… więcej

Muzyczny plener na Fali

Przepis na idealne letnie popołudnie w centrum miasta? Basen, leżak i didżejskie sety na żywo!… więcej

Facebook
Instagram