„Pozor!” to wystawa łącząca dwa pozornie nieprzystające do siebie światy: paradną architekturę przełomu wieków i kulturę klubową. Charakterystyczna czarno-biała typografia znana z zinów, plakatów, wlepek, pinów wnika do Kamienicy Hilarego Majewskiego i silnym komunikatem, a także skalą, zawłaszcza ją na nowo definiując.
Spiritus movens całego przedsięwzięcia jest Wiktor Skok. Osoba znana łódzkiej publiczności, szczególnie tej, obracającej się w kręgach kultury alternatywnej. Publicysta, promotor i kurator projektów muzycznych. Wieloletni animator sceny hardcore punk, a także lider i wokalista grupy Jude. Do projektu, prezentowanego w Kamienicy Hilarego Majewskiego zaprosił artystki i artystów, których zna i ceni, to: duet Distort Visual czyli Ola Hoffer i Przemek Hoffer, Sect7, Marcin Pryt, Jude i Txt Eye. W przestrzeniach zobaczymy zarówno instalacje z wykorzystaniem sztuki wideo, wielkoformatowe grafiki, malarstwo, filmy eksperymentalne, a także klipy muzyczne. Po raz kolejny w Kamienicy prezentowany jest oryginalny zestaw nazwisk, reprezentujący łódzkie środowisko, rzadko wystawiany, a przez to niewystarczająco znany.
Prace, niejednokrotnie prezentowane premierowo, są ściśle powiązane z kulturą industrial, której głównym budulcem były stal i beton, co znajduje odzwierciedlenie w architekturze wystawy. Na ekspozycji nie zabraknie także innych inspiracji, sięgających antyku czy architektury warownej lat 30. XX wieku. Tytuł wystawy „Pozor!” – po czesku „Uwaga!”, do tej pory używany jest w typografii tablic informacyjnych i ostrzegawczych na terenie dzisiejszych Czech. Czeski ’pozor’ jest podobny do polskiego słowa ’pozór’, oznaczającego coś symulowanego lub skrywającego swoje prawdziwe oblicze. Co ciekawe ’pozor’ w znaczeniu uwagi nadal funkcjonuje w gwarze Górnego Śląska.
Artystki i artyści prezentowani na wystawie świadomie rezygnują z uczestnictwa we współczesnym dyskursie, celowo sytuują się z boku, mając poczucie nieprzystawalności do obecnie faworyzowanej przez galerie estetyki. Konsekwentnie, od lat, działają w charakterystycznym i międzynarodowo rozpoznawalnym stylu, świadomie kreując wykroczenia przeciwko sztuce.
Artystki i artyści: Wiktor Skok, Distort Visual, Sect7, Marcin Pryt, Jude, Txt Eye
Kuratorka i producentka wystawy: Magda Milewska
Montaż: Adam Mąka, Serhyi Sokurenko
Identyfikacja wizualna: Jakub Stępień HAKOBO
Koordynacja komunikacji: Kinga Stec, Maja Wójcik
Program publiczny i edukacja: Maria Wasińska-Stelmaszczyk, Ada Słowikowska
Kamienica Hilarego Majewskiego, Włókiennicza 11
Wstęp wolny