Kurator oświaty przekroczył kompetencje? Miasto składa wniosek do WSA

Łódzki Kurator Oświaty negatywnie zaopiniował projekty „wyposażenia” trzech szkół podstawowych, szkoły podstawowej specjalnej oraz pięciu szkół zawodowych w dodatkowe budynki po likwidowanych gimnazjach. Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi zapowiedział, że skieruje wniosek do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, ponieważ kurator nie ma racji. Na jutrzejszej (18 kwietnia) sesji sprawą zajmą się radni.

Kurator oświaty znów przekroczył swoje kompetencje? Miasto składa wniosek do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego -  fot. Monika Pawlak / UMŁ
Kurator oświaty znów przekroczył swoje kompetencje? Miasto składa wniosek do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego , fot. Monika Pawlak / UMŁ

- Kurator jest przedstawicielem Ministerstwa Edukacji w terenie, a minister Zalewska powtarza jak ważne jest by dzieci miały dobre warunki w szkołach. Chcę realizować zalecenia pani minister a nie mogę, bo kurator je neguje, czyli działa wbrew własnemu rządowi - powiedział Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi, dodając: - Nie zgadzam się z opinią kuratora, dodatkowe budynki nie zmieniają lokalizacji szkoły i udowodnimy to w sądzie. Nasi prawnicy doskonale znają przepisy oświatowe czego dowodem jest nasza pierwsza wygrana sprawa w sądzie z kuratorem.

Dodatkowe budynki po likwidowanych gimnazjach miały dostać Szkoły Podstawowe nr 137, 138 i 193 oraz Specjalna Szkoła Podstawowa nr 128. We wszystkich placówkach dodatkowe lokalizacje oznaczałyby znaczną poprawę warunków nauczania oraz szansę na przyjęcie dodatkowej liczby chętnych uczniów. Już teraz w szkołach robi się ciasno, a co będzie jak dojdą klasy VIII?

- Brak dodatkowej lokalizacji oznacza naukę do późnych godzin popołudniowych. Z kolei szkoły zawodowe bez budynków po gimnazjach, które miały dostać nie będą się rozwijać, będzie im brakować miejsca na pracownie bo chcą uczyć w nowych zawodach a to oznacza kolejne pracownie, których obecne budynki już nie pomieszczą - dodał radny Sylwester Pawłowski, przewodniczący Komisji Edukacji RM.

Podczas jutrzejszej sesji radni będą dyskutować i głosować nad uchwałami kierującymi wniosek do WSA, który oceni czy opinie kuratora są zgodne z prawem. Prawnicy Urzędu Miasta Łodzi stoją na stanowisku, że kurator nie ma racji.

Zobacz również:

Tylko dziś -25% w Strefie Saun!

Przemysław Zakrzewski / Aquapark Fala

Z uwagi na wciąż trwający proces rozbudowy zewnętrznego terenu Strefy Saun zmuszeni jesteśmy dziś... więcej

Trzydzieści stopni we wrześniu? Prawie :)

Przemysław Zakrzewski / Aquapark Fala

Termometry wskazują prawie 30 stopni, więc wciąż zapraszamy na strefę zewnętrzną wokół nowego basenu... więcej

Kobieca Strefa Saun już jutro!

Przemysław Zakrzewski / Aquapark Fala

Trzecia środa miesiąca oznacza tylko jedno - jutro do naszej Strefy Saun od godz. 16:00 zapraszamy... więcej

Nasza łódzka FALA w pierwszej trójce aquaparków w Polsce!

Przemysław Zakrzewski / Aquapark Fala

Są powody do radości! W jednym z najnowszych rankingów polskich aquaparków FALA znalazła się na... więcej

Ostatnie promienie letniego słońca!

Przemysław Zakrzewski / Aquapark Fala

Piękna pogoda nadal nas rozpieszcza, co oznacza, że nowa strefa zewnętrza wciąż działa. Zapraszamy! więcej