Kurator oświaty przekroczył kompetencje? Miasto składa wniosek do WSA

Łódzki Kurator Oświaty negatywnie zaopiniował projekty „wyposażenia” trzech szkół podstawowych, szkoły podstawowej specjalnej oraz pięciu szkół zawodowych w dodatkowe budynki po likwidowanych gimnazjach. Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi zapowiedział, że skieruje wniosek do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, ponieważ kurator nie ma racji. Na jutrzejszej (18 kwietnia) sesji sprawą zajmą się radni.

Kurator oświaty znów przekroczył swoje kompetencje? Miasto składa wniosek do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego -  fot. Monika Pawlak / UMŁ
Kurator oświaty znów przekroczył swoje kompetencje? Miasto składa wniosek do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego , fot. Monika Pawlak / UMŁ

- Kurator jest przedstawicielem Ministerstwa Edukacji w terenie, a minister Zalewska powtarza jak ważne jest by dzieci miały dobre warunki w szkołach. Chcę realizować zalecenia pani minister a nie mogę, bo kurator je neguje, czyli działa wbrew własnemu rządowi - powiedział Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi, dodając: - Nie zgadzam się z opinią kuratora, dodatkowe budynki nie zmieniają lokalizacji szkoły i udowodnimy to w sądzie. Nasi prawnicy doskonale znają przepisy oświatowe czego dowodem jest nasza pierwsza wygrana sprawa w sądzie z kuratorem.

Dodatkowe budynki po likwidowanych gimnazjach miały dostać Szkoły Podstawowe nr 137, 138 i 193 oraz Specjalna Szkoła Podstawowa nr 128. We wszystkich placówkach dodatkowe lokalizacje oznaczałyby znaczną poprawę warunków nauczania oraz szansę na przyjęcie dodatkowej liczby chętnych uczniów. Już teraz w szkołach robi się ciasno, a co będzie jak dojdą klasy VIII?

- Brak dodatkowej lokalizacji oznacza naukę do późnych godzin popołudniowych. Z kolei szkoły zawodowe bez budynków po gimnazjach, które miały dostać nie będą się rozwijać, będzie im brakować miejsca na pracownie bo chcą uczyć w nowych zawodach a to oznacza kolejne pracownie, których obecne budynki już nie pomieszczą - dodał radny Sylwester Pawłowski, przewodniczący Komisji Edukacji RM.

Podczas jutrzejszej sesji radni będą dyskutować i głosować nad uchwałami kierującymi wniosek do WSA, który oceni czy opinie kuratora są zgodne z prawem. Prawnicy Urzędu Miasta Łodzi stoją na stanowisku, że kurator nie ma racji.

Polecane aktualności

Nowa siedziba Straży Miejskiej i Centrum Zarządzania Kryzysowego na ukończeniu

Wojciech Markiewicz / BPKSiT

Remont i przebudowa budynków nowej siedziby Straży Miejskiej i Centrum Zarządzania Kryzysowego... więcej

W przychodni przy ul. Skłodowskiej – Curie należącej do Miejskiego Centrum Medycznego Polesie trwa zaś wart 1,5 mln remont. W budynku wymieniane jest 166 drewnianych okien oraz wszystkie grzejniki. Remontowany też jest dach.  -  fot. Radosław Żydowicz

W miejskich szpitalach i przychodniach trwają remonty i modernizacje warte 5 mln

Szpital Jonschera kończy w tym miesiącu trwającą od 2017 r., a wartą w sumie 4,2 mln zł modernizację... więcej

Więcej pieniędzy dla klubów

Marcin Durasik / Wydział Sportu

W drugim półroczu 2018 dziewięć łódzkich klubów otrzyma dotacje z miejskiego programu wspierania... więcej

Ulica Tuwima zostanie wyremontowana od Kilińskiego do Targowej. Pojawi się na niej dużo zieleni: posadzonych zostanie 40 drzew i setki  ozdobnych krzewów. Dodatkowo przy skrzyżowaniach z Dowborczyków i Targową powstaną skwery.

Rozpoczynamy remonty na Tuwima i Nawrot

Tomasz Andrzejewski / ZDiT

W niedzielę rozpoczynamy kolejne prace w ramach rewitalizacji obszarowej. Od 22 lipca rozpocznie się... więcej

595. Urodziny Łodzi. Zapraszamy na festiwale zdrowia, ekologii i ratownictwa

Wojciech Markiewicz / BPKSiT

Zbliżają się 595. Urodziny Łodzi. W tym roku po raz pierwszy odbędą się trzy festiwale: zdrowia,... więcej