150. rocznica urodzin Józefa Piłsudskiego. Zobacz, jak dziś wyglądają rodzinne strony marszałka

Józef Piłsudski przyszedł na świat 5 grudnia 1867 roku w majątku Zułów na Litwie. W 150. rocznicę urodzin miejsce to nie przypomina w niczym dobrze prosperującego gospodarstwa, jakim kiedyś było.

Andrzej Janecki / UMŁ
Rodzinne strony marszałka Józefa Piłsudskiego
10 zdjęć
Andrzej Janecki / UMŁ
Andrzej Janecki / UMŁ
Andrzej Janecki / UMŁ
Andrzej Janecki / UMŁ
Andrzej Janecki / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (10)

Prawie puste tereny nad rzeczką Merą, na wzgórzu dworek zbudowany w 1937 roku na wzór spalonego dworu Piłsudskich, ale zaraz obok rozpadające się zabudowania pokołchozowe. Na parkingu zwracają uwagę dwie tablice z wizerunkami braci Piłsudskich: Józefa i Bronisława. Napisy w języku litewskim, więc raczej niedostępne dla przeciętnego turysty z Polski. Idziemy utwardzoną drogą w stronę widocznego dębu ogrodzonego biało-czerwona balustradą. To główny, bo jedyny punkt, określający położenie dworu Piłsudskich. Drzewo w 1937 roku podsadził osobiście prezydent Ignacy Mościcki, towarzysz bojów Józefa Piłsudskiego w Polskiej Partii Socjalistycznej.

Harcerze przed dębem ustawiają się w dwuszeregu, rękawy od bluz regulaminowo podwinięte mimo lekkiego mrozu. Zaczynają śpiewać hymn narodowy, pozostali przyłączają się spontanicznie. Zwrotka za zwrotką. Pamiętają słowa!

Następnie składanie kwiatów, zniczy, także od łodzian dla pierwszego honorowego obywatela miasta. Miejsce jest urokliwe - takie polskie i litewskie jednocześnie. Po czasach Piłsudskiego pozostała jeszcze oficyna, w której rodzina zamieszkała na pewien czas po pożarze. Na budynku widać wyraźnie oddziaływanie czasu. Zabite deskami okna i jakieś napisy na ścianach tworzą przygnębiające wrażenie. Budynek pochodzi z XIX wieku i pewnie według prawa litewskiego jest zabytkiem. Mieszka tam jedna starsza kobieta, która nie chce się wyprowadzić. Mówi, że tu się urodziła i tu chce umrzeć. Miejsce po starym dworze i tereny nadrzeczne są już własnością Związku Polaków na Liwie. Dąb jest więc bezpieczny, ale większości terenów Zułowa jest do sprzedania. Za ile? Można sprawdzić.

Piłsudski po wyjeździe z Zułowa do Wilna swoje rodzinne gniazdo odwiedził tylko dwa razy. Pierwszy raz przybył tam jeszcze w 1919 roku, kiedy tylko dowiedział się, że jego żołnierze zajęli Zułów. Zachowała się relacja starego sługi rodziców Piłsudskiego ze spotkania. - Rozpytywał się pan Marszałek, kto ze znajomych jeszcze żyje, a kto umarł. Gdy zapytałem pana Marszałka "Czy Panoczek wróci nazad" - odrzekł: "Nic tutaj nie ma ciekawego, ale w rodzinnej stronie to i wiatr pachnie".

ZOBACZ TAKŻE

Zobacz również:

Dwie uśmiechnięte rudowłose dziewczynki pozują w basenie. Dziecko na pierwszym planie jest w dmuchanym kole do pływania.

Wakacje na Fali - zapisz dziecko

Nie chcesz, żeby Twoje dziecko nudziło się w wakacje? Już dziś zaplanuj dla niego niezapomniane… więcej

Mapka DOZ Maraton 28 kwietnia (niedziela).

DOZ Maraton – 28 kwietnia

Znamy dokładną trasę DOZ Maraton Łódź 2024. Kliknij, aby dowiedzieć się więcej. więcej

Jaja na Fali, czyli śmigus-dyngus na basenie

Jak najlepiej spędzić lany poniedziałek? Oczywiście na mokro… Zobacz fotorelację ze świątecznej… więcej

Zdjęcie basenu wypływowego.

Na Wielkanoc otwieramy plażę przy basenie wypływowym!

Kliknij, aby dowiedzieć się więcej :) więcej

Aquapark Fala: Grafika informacyjna.

Ruszamy z rozbudową strefy relaksu w Saunarium

Kliknij, aby dowiedzieć się więcej. więcej

Facebook
Instagram